08.02.2019

AMINOKYSELINY, PRVKY, BEZ KTORÝCH BY NEBOLI SVALY

Áno je to tak, tieto zázračné látky sú pre rast svalov nevyhnutnosťou. Sú základnými stavebnými kameňmi svalov a v organizme zohrávajú množstvo významných úloh. Nie sú však aminokyseliny ako aminokyseliny. Zaoberať sa teóriou o aminokyselinách by bolo veľmi zdĺhavé a nudné. V tomto článku vám skôr ukážeme praktický prístup, a to, čo by ste mali zohľadniť pri výbere aminokyselinových produktov. 

Proteíny a aminokyseliny nie sú to isté!

Veľa ľudí, ktorí sa snažia nabrať svalovú hmotu zaraďujú do svojej prípravy bielkovinové nápoje – slangovo povedané proteíny. Aplikácia tohto druhu doplnkov výživy je veľmi dobrým ťahom a rozhodne sa vyplatí. Hlavným účelom týchto „koktejlov“ je doplniť denný príjem bielkovín (ten by mal byť pre silových športovcov a kulturistov minimálne 2 g bielkovín na jeden kg telesnej hmotnosti) a pohodlné doplnenie bielkovín ihneď po tréningu, kedy nie je vhodné konzumovať pevnú stravu. 

Bielkovinové nápoje sú tvorené rôznymi druhmi bielkovín (srvátka, kazeín, mlieko, vajcia, sója). Tieto sú zložené z ešte menších frakcií – aminokyselín. Pre dospelého človeka postačí denná dávka 5 – 7 g, no športujúca populácia ich môže konzumovať rozhodne viac. V dostupnej literatúre sa môžete stretnúť s číslom až 20 g denne. Výhodou aminokyselín je, že sú hydrolyzované a ich využitie organizmom je ďaleko rýchlejšie, než u proteínov, ktoré sa musia na aminokyseliny najprv „rozložiť“. 

pastedGraphic.png

Komplexné alebo BCAA?

To je otázka. V úvode asi ozrejmíme jednotlivé termíny. Komplexné aminokyseliny predstavujú produkty, v ktorých sú obsiahnuté všetky esenciálne aj neesenciálne aminokyseliny. Užívať ich môžete v objemovom období, rovnako tak aj v období redukčných diét alebo predsúťažných diét. Dôraz by ste mali klásť na obsah esenciálnych aminokyselín, aminokyselín, ktoré si telo nevie samo vyprodukovať a musí ich prijať z externých zdrojov. 

BCAA, alebo tiež aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (valín, leucín, izoleucín) sú špecifické aminokyseliny, ktoré sú užitočným pomocníkom najmä v období redukčných diét, kedy je strava kaloricky obmedzovaná (najmä sacharidy) a telo musí aj tak fungovať na 100%. Ochraňujú svalovú hmotu a zefektívňujú syntézu bielkovín.

pastedGraphic_1.png

Vyzbrojte sa tým najlepším, čo môžete mať!

Dnešný trh prináša veľké množstvá zaručene najlepších výrobkov, ktoré sú navyše ozdobené prekrásnou marketingovou rozprávkovou. Produkty Amino Essence a BCAA AMINO, ktoré vám predstavíme sú produktmi, ktoré si idú svoj vlastný smer. 

Amino Essence – je komplexný produkt, ktorý je zložený z 8 esenciálnych aminokyselín, a BCAA vo vedecky overenom pomere 2:1:1 v prospech leucínu. Okrem silného aminokyselinového jadra obsahuje zložky ako: citrulín malát, arginín, R-ALA, D-Pinitol, chróm pikolinát, vitamín B3 a B6, horčík a draslík.

BCAA AMINO – základ tvoria aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (leuín, valín a izoleucín v pomere 2:1:1). Odporúčania športových lekárov a vedcov je jednoznačný, tento pomer je ideálnym pomerom, ak chcete, aby sa BCAA využívali na to, čo majú, a to je ochrana svalovej hmoty. Zabudnite na pomer 8:1:1 alebo 20:1:1, je to zbytočné. BCAA AMINO obsahuje aj zložky ako glutamínový matrix, tyrozín a agmtine sulfate, ktoré synergicky spôsobujú ešte lepšiu odolnosť organizmu pred deštrukčnými následkami diéty (glutamín) a vďaka nim budete schopný vydať na tréningu maximum (tyrozín, agmatine sulfate). 

pastedGraphic_2.png

Obidva produkty sú vyrobené z tých najkvalitnejších surovín, bez použitia umelých farbív a emulgátorov. Neobsahujú lepok a laktózu, svojim zložením sú vhodné pre vegetariánov a vegánov. A čo viac, neobsahujú ani gram cukru, čo z nich robí vašich ideálnych partnerov do diéty!