08.02.2019

PROHORMÓNY – STREDNÁ CESTA K VÁŠMU ÚSPECHU

Pred pár rokmi bolo slovo prohormóny na Slovensku takmer neznámym pojmom. Za pár rokov si však tieto špeciálne výživové doplnky vybudovali silnú pozíciu na trhu, a to vďaka ich extrémnej sile a účinnosti. 

Čo sú prohormóny?

Prohormóny (ďalej len PH) sú špeciálne vyvinuté látky schopné konverzie na látky podobné anabolickým steroidom. Ich pôvod ako špecifických doplnkov určených pre športovcov siaha do 90. rokov minulého storočia do USA. Hlavným cieľom ich výskumu a vývoja bol ten, že vedecká spoločnosť sa pokúšala vytvoriť alternatívu látok k anabolickým androgénnym steroidom (ďalej len AAS). Alternatívu v tom, že sa jedná o látky bezpečnejšie a jednoduché aplikáciou (PH sa užívajú orálne, pričom väčšina AAS injekčne), no zároveň rovnako silné. Podarilo sa!

Kdekoľvek na zahraničných weboch budete čítať o PH, určite narazíte na meno Patrick Arnold. Tento uznávaný americký chemik a zároveň skvelý atlét stojí za popularizáciou PH v spojených štátoch. Je „objaviteľom“ prohormónov ANDRO, 4-AD, 1-AD, a je hnacou silou vývoja športových doplnkov zvyšujúcich výkonnosť v USA. 

pastedGraphic.png
pastedGraphic_1.png

Najmä 90. roky boli pre PH jedno z najúspešnejších období. Predstavovali absolútne prevratné doplnky, vďaka ktorým ľudia zaznamenávali zvyšovanie výkonnosti veľmi rýchlo. 

Prohormóny a vrcholový šport

Od uvedenia PH bola len otázka času, kedy si ich pozitívne účinky všimnú aj profesionálni športovci. Jednoznačne najväčší rozruch spôsobil ANDRO (androstenedión), ktorý stál za výkonmi skvelého baseballistu Marka McGwiriho, rekordéra v počte homerunoch roku 1998. Práve jeho výkony sa stali predmetom diskusie o tom, či PH zakázať alebo im nechať slobodu. 

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=aKLtY2tgQqU

Po prohormóne ANDRO boli vyvinuté ďalšie a ďalšie a rozšírili sa takmer do všetkých športových disciplín – hokej, kulturistika a vzpieranie. Boli bežne dostupné na pultoch fitnescentier a obchodov s doplnkami výživy. 

Mierne obmedzenie nastalo v roku 2004, kedy prezident Bush podpísal veľmi kontroverzný zákon.

Netrvalo dlho a pozitívne správy o zázračných látkach dorazili aj do Európy. Spočiatku to bola len Veľká Británia, dnes sa dajú kúpiť už aj na Slovensku. 

Prohormóny a ich bezpečnosť

V úvode tohto textu sme písali, že sa jedná o bezpečnejšiu alternatívu voči AAS. Keďže sa jedná o extrémne silné látky, je nutné dodržiavať určité zásady (absencia alkoholu počas užívania PH a vzájomná kombinácia a aplikácia PCT po skončení cyklu) a riadiť sa pokynmi uvedenými na etikete konkrétneho výrobku. 

pastedGraphic_2.png

Vďaka ich pohodlnej ústnej aplikácii odpadá nepríjemná a najmä nebezpečná injekčná forma aplikácie, ktorá môže pri neodbornej manipulácii privodiť aj smrť. 

Prohormóny nie predmetom Trestného zákona na Slovensku, no zároveň nie sú vhodné pre registrovaných športovcov z dôvodu možného pozitívneho dopingového nálezu.