08.02.2019

PROHORMÓNY – ÚČINKY, VLASTNOSTI A ODPORÚČANIA

Súčasných športovcov by sme mohli zaradiť do dvoch kategórií. Prvú tvoria cvičenci, ktorí sa rozhodli zlepšovať svoju fyzickú zdatnosť a množstvo svalovej hmoty prirodzenou cestou pomocou bežne dostupných doplnkov výživy. Druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí neváhajú na svojej ceste za úspechom siahnuť po zakázaných (dopingových) látkach. 

Našťastie, je tu aj tretia skupina, resp. stredná cesta, ktorá sa zdá, že je tá zlatá. Sú to športovci, ktorí objavili prohormóny (ďalej len PH). Na Slovensku relatívne nové látky, ktoré sú ďaleko silnejšie a efektívnejšie než suplementy a ich účinky sú porovnateľné s anabolickými androgénnymi steroidmi (ďalej len AAS), no ich riziko poškodenia zdravia je pri dodržaní všetkých zásad výrazne nižšie. Dnes si povieme o PH niečo viac. 

Mechanizmus účinku

Prohormóny sú jedinečné chemické zlúčeniny, ktoré zosilňujú účinky existujúcich hormónov v tele. PH však nie sú schopné stimulovať látky napomáhajúce rastu svalovej hmoty a sily bez enzýmu, ktorý je potrebný pre proces konverzie. Mechanizmus fungovania spočíva vo filtrácii prohormónov v pečeni, kde ich jednotlivé pečeňové enzýmy konvertujú. 

PH sa orálnym užitím a enzymatickým procesom štiepia na látky podobné AAS, no tento proces je limitovaný potrebami ľudského tela. 

pastedGraphic.png

Ktorý a na čo...

Tak ako existujú doplnky výživy určené na spaľovanie tukov, naberanie masívnej alebo čistej svalovej hmoty, rovnako tak aj PH sa rozdeľujú podobne. Najčastejšie druhy PH a ich benefity si môžete prezrieť nižšie:

Halodrol – ideálny PH pre začiatočníkov. Zvlášť nápomocný je v obdobiach predsúťažných príprav, kedy produkuje čisté svalové zisky bez nechceného zadržiavania vody v podkoží a extrémnu svalovú tvrdosť.

Methylstenbolone  - univerzálny PH, ak je vašim cieľom rast čistej svalovej hmoty, sily a impozantných objemov. 

Max LMG – zabezpečuje nárast masívnej svalovej hmoty a ak chcete zažiť pocit maximálneho svalového prekrvenia, Max LMG je ten pravý PH pre vás.

ALPHA-1 – extrémne silný PH s extrémne silnými vlastnosťami na rast hardcore hmoty. Nie je vhodný pre začiatočníkov.

Trenavar – každý gram svalovej hmoty, ktorá je nadobudnutá pomocou trenavaru je extrémne kvalitný! Tento PH je obrovským pomocníkom v predsúťažných prípravách, pretože okrem pozitívnych účinkov na hypertrofiu svalstva zlepšuje svalovú definíciu a spaľovanie tukov.

Epistane – jedinečný PH, ktorý vám pomôže vybudovať svalovú hmotu aj v období kalorického deficitu.   

pastedGraphic_1.png

Na čo si dať pozor

PH, ako sme už písali, sú plnohodnotnou alternatívou voči AAS s rozdielom v negatívnych účinkoch na zdravie človeka. Tento fakt je platný vtedy, pokiaľ sa jedinec, ktorý sa rozhodne užívať PH riadi nasledovnými zásadami:

  • PH je nutné užívať v cykloch (4 – 6 týždňov),
     
  • po každom cykle nasleduje prestávka v užívaní, ktorá je vyplnená produktmi PCT (Post Cycle Therapy),
     
  • v žiadnom prípade netreba prekračovať odporúčanú dennú dávku, ktorá je uvedená na etikete výrobku, 
     
  • je absolútne nevhodné a zdravie ohrozujúce konzumovať počas cyklu akýkoľvek alkohol a v akomkoľvek množstve.