08.02.2019

ROK 2019 BUDE LEPŠÍ, ALE - AKO NA TO?

Na novom roku je fasa jedna vec – cítite to aj vy? Áno, presne tak, nový štart! 31. Decembra v nás, postupom k polnoci, vzrušenie vrcholí – nový rok je tu. Dobré vecí prichádzajú. Toto bude váš rok.

Tesne po polnoci doodpočítavate, buchnete šampus, pobozkáte lásku, obíjmete priateľov, pričom sa s vypätím všetkých síl snažíte eliminovať možnosť zranení spôsobených pyrotechnikov z lídla. Bez ohľadu na tento čarokrásny moment sa zrhuba o 00:10 vrátite späť k činnosti, ktorú ste vykonávali predchvíľou – dopotácate sa k baru, objednáte ďalšiu rundu alebo ako ja – vleziete do postele. A tak je to aj v živote, odhliadnuc od kúzla silvestrovskej noci sa nasledujúce dni len zobudíte do svojej každodennej rutiny a povinností, ktoré vykonávate po väčšinu roka.

Aby som však nehádzala všetkých do jedného vreca, pre mnohých je tento „úder polonoci“ prelomový – ruku hore každý, kto učinil niekoľko novoročných predsavzatí. A na tom nie je vôbec nič zlé (teda pokiaľ sa nesnažíte schudnúť od roku 2000, to už je totiž trošku prúser) – naopak. Obdivujem vás, nabrali ste odvahu niečo zmeniť -  cítiť sa vo svojom tele lepšie, behávať či drepnúť dvojnásobok vlastnej váhy. Alebo možno nie - neviete, kde, kedy, s čím a ako vôbec začať.

Je vlastne úplne jedno, v ktorom sa z uvedených táborov sa aktuálne nachádzate, v nasledujúcom článku nájdete zoznam najprospešnejších a najjednoduchších vecí, ktoré môžete v tomto roku zmeniť tak, aby ste zdokonalili nielen svoju myseľ, telo, ale napríklad aj business. Takže...

 

Spite!

Ak sa tento rok nechystáte zmeniť a vôbec robiť niečo zásadné, prebohavásprosím – aspoň spite viac. Podľa  môjho názoru totiž neexistuje nič, čo by zlepšilo naraz viacero aspektov vášho života než kvalitný a dostatočne dlhý spánok.

pastedGraphic.png

Pozrite, ja tomu fakt rozumiem, žijeme v #hustle a #grind svete, tak kto má došľaka čas spať? Nuž, ak si tento  #hustling a #grinding chcete ozaj uchovať, musí sa spánok stať vašou prioritou.

Je to čas, v ktorom telo vylučuje množstvo kľúčových hormónov, napríklad testosterón či rastový hormón, ktoré pomáhajú budovať a udržiavať svalovú hmotu, no zároveň strácať tuk. Čím viac spánku, tým menej kortizolu - hoci isté množstvo je pre organizmus prospešné, chronická hladina naopak, negatívne ovplyvňuje produkciu testosterónu a rastového hormónu (čím viac kortizolu, tým menej TST a GH). No a nedá mi nespomenúť ani leptín a ghrelín, ktoré regulujú chuť do jedla.

Málo spánku, to nie je len málo energie - priamo úmerne klesá aj schopnosť trénovať a podávať výkon v posilovni. Sú narúšané kognitívne funkcie, zvyšuje sa riziko srdcových ochorení, mŕtvice, cukrovky 2. typu a depresie, znižuje sa citlivosť na inzulín a pod. Myslím, že nám je to všetkým jasné - je nutné venovať dostatok pozornosti kvalitnej regenerácii!

 

Pozor na to, čo si kladiete na tanier!

Mnoho ľudí to síce stále prekvapí, no jedna z vecí, ktoré sa udejú v tesnom závese po tom ako sa zameriate na zloženie svojej stravy je zlepšenie celkovej kvality života. Zdravie, dobrý pocit či energia...zoznam je naozaj dlhý.

Ak ste vo veci „idem jesť zdravšie“ nováčikom – predpokladám, že máte vo všetkom veľký zmätok, navrhujem preto začať jednoduchými krokmi – jedzte každé 3-4 hodiny, s každým jedlom príjmite zeleninou/ovocie a bielkoviny (mäso, syr, cottage cheese – možností je mnoho), vylúčte tekuté kalórie (t.j. alkohol, sladené vody a pod.) a obmedzte junk food (sladkosti, mekáč...).

Napriek tomu, ak sa medzi nami stále nájde niekto, kto všetko z uvedeného robí, ale akosi zápasí s dosahovaním výsledkov – najmite si trénera. Mať niekoho – iný súbor očí – aby vás viedol správnym smerom, udržiaval zodpovedných a konzistentných či poskytol spätnú väzbu je jedna z najlepších investícii, aké môžte vôbec urobiť.

pastedGraphic_1.png

I like to move move it..či vlastne - hýbte sa viac!

Medzi populáciou prevláda názor, že akýkoľvek pohyb je kľúčom k zníženiu telesnej hmotnosti, že to tak nie je? Neveríte? Veď sa len pozrite na všetkých tých ľudí, ktorí naplnili posilky tesne po prvom januári. Zväčša však majú dojem, že cvičením prebijú zlú stravu – a to je riadna blbosť.

Pŕŕ - tým určite neznižujem dôležitosť športu! Iste, pomáha spaľovať nejaké kalórie, ale robiť ho výsostne z tohto dôvodu? To je bláznovstvo! Benefitov má totiž ďaleko viac – dobrý pocit zo seba samého, menej bolesti, viac sily a hej – budete proste vyzerať lepšie.

Ak ste boli doteraz relatívne neaktívny,  stačí sa zo začiatku zameriať na drobné úpravy– prejdite minimálne 10 000 krokov denne alebo si zacvičte 30 minút večer pred telkou -postupom času pridávajte, napríklad také silové tréningyv gyme!

pastedGraphic_2.png

Čítate? Čítajte!

Sadnúť si do kresla, vyložiť nohy, obaliť sa v deke, popíjať teplý čaj a v rukách držať dobrú knihu, pričom máte možnosť skutočne obracať jej strany – to bohužial, nie je až tak bežné ako kedysi.

Či už ide o poznanie, relaxáciu alebo len zábavu, knihy sú tu a naďalej budú ďalšie stáročia, a to z jedného jediného dôvodu – skúsenosť písaného slova a obrazov, ktoré vaša myseľ tvorí - to vám žiadna iná aktivita nedá, a to je aj dôvod, pre ktorý by ste v roku 2019 jednoducho mali čítať viac – 15 minút denne alebo kniha mesačne, to hravo zvládnete!

 

Vypnite telku - hneď!

Ja tomu fakt rozumiem – v dnešnej dobe nájdete v televízii či na internete ozaj všetko – chcete sa niečo nové naučiť? Zabaviť sa? Alebo si poplakať s Bridget Jonesovou? Stačí zadať pár kľúčových slov a o doobedný program máte vystaráno! A je to fakt super - oddýchnete si, strávite čas s rodinou alebo máte tému na plodnú diskusiu s priateľmi.

pastedGraphic_3.png

 

Nežiadam vás o to, aby ste prestali sledovať Game of Thrones, futbal či vypli svojho obľúbeného youtubera, ale spravte si láskavosť – zastavte to bezmyselné sledovanie televízie v chvíľach, kedy máte pocit, že nemáte nič iné na práci – čítajte, rozprávajte sa alebo robte čokoľvek produktívne. Vážne, jedna z najlepších vecí, ktoré som v poslednej dobe učinila je jednouduché vypnutie telky v momentoch, kedy tam nie je niečo, čo by som naozaj chcela sledovať – a to ticho, ľudia! Nielenže budete produktívnejší či kreatívnejší, ale enormným spôsobom zlepšíte aj kvalitu spánku.

 

Vyhoďte z vášho života jedovatých ľudí!

Veľmi ťažký bod, obzvlášť vtedy, ak sa jedná o rodinu, priateľov či ľudí, ktorých poznáte celý život dobu. Len tak zo dňa na deň zo života vyškrtnúť? Nuž, ak je vaším cieľom prosperita na všetkých frontoch (fyzická kondícia, duševné zdravie či práca), je vhodné obdobné typy ľudí, ak nie priamo odstrániť, tak minimálne prísne obmedziť čas strávený s nimi.

A ako takých ľudí spoznáte? Jednoducho – večne sťažujú, zaplavujú vás negativitou a ťahajú dole – preč s nimi. Pripúšťam, častokrát to nerobia úmyselne, avšak to neznamená, že je potrebné zaujímať sa o nich alebo s nimi prežiť neobyčajné množstvo času. Nemáte žiaden záväzok voči nikomu - to si pamätajte!.

 

Sexujte!

pastedGraphic_4.png


Myslím si, že o tomto bode nie je nutné ľudí nejako extrémne presviedčať, ale predsalen...

- budujete imunitu

- znižuje krvný tlak, stres, riziko vzniku srdcových chôrob či depresie 

- podporujete kognitívne funkcie

- zlepšujete spánok

- zvýšujete testosterón

....a nielen to! Páry so zdravým sexuálnym životom, hlásia omnoho silnejšie a trvácnejšie vzťahy. Navyše, je to sex. Takže ...

 

Prestaňte byť zaneprázdený!

Ja som zaneprázdený, ty si zaneprázdnený, on je zaneprázdený.. všetci sme zaneprázdnení! Počuli ste vôbec niekoho v poslednej dobe povedať, že on nie je zaneprázdený? Ja teda nie. Príliš zaneprázdení preto, aby sme cvičili, jedli zdravo, čítali, spali viac...

pastedGraphic_5.png

Chápem, všetci toho máme veľa – rodinu, manželku, deti, psa, pochôdzky, prácu, povinnosti...ale nemať čas na  ajdôležitejšiu osobu v živote?  Na vás? Chcete sa dostať do formy, naučiť sa anglicky, rozbehnúť biznis...až na malý detail - vy vlastne nemáte čas. Blbosť - prehodnoťte zoznam svojich priorít – vy ste hrdinom vlastného príbehu. Pozrite sa na svoj den objektívne, prekontrolujte zoznam každodenných aktivít a urobte zmeny - možno stačí vypnúť telku o 22:00, aby ste spali 7 hodín, možno obetovať niekoľko minút ráno na meal prep, aby ste sa cez deň nemuseli stravovať v najbližšej pekárni alebo eliminovať večery strávené s priateľmi a postupne budovať vlastný business!

Zaručujem vám, že keď sa na svoj deň pozriete s nadhľadom, razom nájdete priestor pre zmeny, ktoré vás skôr či neskôr dovedú vašim cieľom. Privítajte však diskomfort - skutočný rast začína práve tam.

 

 

Tak a čo vy, aké sú vaše ciele pre rok 2019?