08.02.2019

SARM BEZPEČNÁ NÁHRADA ANABOLICKÝCH STEROIDOV?

Ľudia v snahe zvýšiť svoju výkonnosť alebo vyhrať nejakú súťaž, sú ochotní urobiť skutočne všetko nehľadiac na vlastné zdravie. Fakt, že dopingové látky sú súčasťou vrcholového, resp. profesionálneho športu nie je žiadna novinka, no v posledných rokoch sa zakázané látky čoraz viac dotýkajú mladých ľudí. A to je veľmi zlá situácia!

Čo sú vlastne anabolické steroidy a prečo sú nebezpečné?

Anabolické androgénne steroidy (ďalej len AAS) sú syntetické deriváty testosterónu Podporujú rast svalov (anabolický účinok) a rozvoj mužských pohlavných znakov (androgénny účinok) u oboch pohlaví, mužov aj žien. Chemická štruktúra niektorých AAS sa upravuje výrobcami s cieľom maximalizovať anabolické účinky.

AAS sú vo svojej podstate lieky, ktoré sú určené pre ľudí, ktorí trpia menej alebo viacej závažnými ochoreniami. Nie sú teda určené pre športovcov a zdravých ľudí. Ich konzumovanie alebo aplikácia ľuďmi týmto stráca akýkoľvek logický základ. Je pravdou, že napomáhajú budovať svalovú hmotu a silu, no toto je len jedna strana mince. Na druhej sa ukrýva široká paleta negatívnych vedľajších účinkov od akné, vypadávania vlasov až po závažné formy trvalého poškodenia zdravia. 

pastedGraphic.png

SARM vs. AAS

Práve tu sa dostávame k pointe tohto článku. Ako sme spomínali vyššie AAS sú v podstate lieky, ktoré sú určené pre zdravých ľudí. Majú extrémne silný účinok, no ich nevýhodou je, že okrem toho, že liečia zdravotné problémy, predstavujú priveľké riziko negatívnych vedľajších účinkov. Vedci sa preto začali usilovať o vývoj látok, ktoré sú podobné AAS, no s rozdielom, že ich konzumácia nebude pre pacienta riziková. Vznikli tak SARM látky (Selektívne Modulátory Androgénnych Receptorov) a v súčasnosti sa pracuje na tom, aby boli uvedené na medicínsky trh ako vhodná alternatíva AAS.

SARM látky pôsobia na receptory selektívnym spôsobom, zameriavajú sa výlučne na receptory svalov a kostí. Vďaka tejto schopnosti predstavujú SARM látky dokonalú, vhodnú a absolútne bezpečnú alternatívu voči AAS. A čo je na tom najlepšie, ich sila je s AAS plne porovnateľná.  

Ich anabolicko-androgénny pomer je 10:1. Len pre zaujímavosť pri testosteróne je to 1:1.

Najfrekventovanejšie druhy SARM:

  • Ostarine,
  • Ligandrol,
  • Ibutamoren,
  • Epicatechine,
  • Andarine.
pastedGraphic_1.png

SARM látky na Slovensku

Určite ste si povedali, že dostať sa k SARM látkam bude asi veľký problém. Máme pre vás potešujúcu informáciu. Vďaka www.prohormony.sk môžete tieto zázračné látky vyskúšať a zistiť ich skutočnú silu. 

Prvé skúsenosti už poznáme, a tak ako sa očakávalo, sú len a len pozitívne. Ich užívatelia potvrdili, že vďaka nim sa im podarilo nabrať veľké množstvo svalovej hmoty pri súčasnom redukovaní tuku. Tí cvičenci, ktorí mali v minulosti skúsenosti s AAS deklarovali, že vďaka SARM sa im aj po vysadení AAS podarilo udržať si svalovú hmotu a silu, čo je viac než dobrá informácia.