08.02.2019

ZÁZRAČNÉ ÚČINKY PRIPISOVANÉ VODE S CITRÓNOM.

Každé ráno vypite nalačno pohár čistej vody s citrónom - detoxikujete telo, strácate tuk, zlepšujete trávenie, budujete imunitu a rozvíjate fenomenálnu schopnosť jazdiť na jednorožcoch naprieč dúhou. Či aspoň také dačo sa všade hovorí, počuli ste už o tom aj vy, že? Ale je to naozaj pravda?

 

Voda s citrónom – detoxikuje?

Podľa štúdií vykonávaných na potkanoch môže mať limonén, molekula nachádzajúca sa v citrusoch, vplyv na detoxikačné enzýmy v pečeni, avšak nie je známe, či to funguje obdobným spôsobom aj u ľudí a už vôbec nie, či je jeho dostatočné množstvo možné získať len z jedného citrónu – pravdepodobne však nie.

 

Voda s citrónom -  dodá energiu a zlepší náladu?

Nie, pokiaľ nemáte skorbut (choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C) a nepijete vodu s citrónom len preto, aby ste doplnili tento nedostatok.

 

Voda s citrónom - zlepšuje trávenie?

Možno, ale pravdepodobne skôr nie. Citrónová šťava môže trochu zvýšiť sekréciu žlčových kyselín, ale nie je známe, či sa to v skutočnosti prejaví v zlepšenom trávení.

Ale čo tvrdenie, že voda s citrónom zvyšuje žalúdočné kyseliny? Možno trochu, ak máte hypochlorhydriu – stav, v ktorom telo nie je schopné produkovať dostatočne veľa žalúdočnej kyseliny – avšak v tomto prípade budete skôr potrebné vyhľadať odbornú pomoc lekára, než sa dávkovať vodou s citrónom.

A spomalenie trávenia, ktoré dopomáha absorbovať mikroživiny a znižuje rýchlosť vstrebávania sacharidov? Nuž, kyslé jedlá, v tomto prípade naozaj môžu pomôcť, ale neexistuje priamy dôkaz, že na to stačí obyčajná voda s citrónom.

pastedGraphic.png

 

Voda s citrónom – ochráni pred prekyslením organizmu?

Pokiaľ nemáte rakovinu alebo ochorenie pečene, ľudský organizmus má vlastný systém, ktorý vyrovnáva pH krvi. Aj keby ste sa neviem ako snažili "alkalizovať krv", sotva by ste spôsobili dočasnú a malú zmenu pH - samotná citrónová voda vám v tom určite nepomôže..

 

Voda s citrónom – pomáha chudnúť?

Nie. Citrónová (dokonca teplá) voda, častokrát s prídavkom rôznych magických korenín je odporúčaná pri diétach najmä nalačno, avšak celé kúzlo straty tuku tkvie v kalorickom deficite, a nie v takýchto lechtvaroch

Je pravda, že pohár vody s citrónom pred jedlom môže spôsobiť, že skutočne zjete menej, pretože žalúdok zaplníte –  to isté však urobí aj čistá voda.

 

Voda s citrónom – bojuje proti chorobám?

Fytochemikálie obsiahnuté v citrónovej šťave sú zdravé a môžu ovplyvniť procesy spojené s rakovinou a kardiovaskulárnymi ochoreniami, ale je nutné konzumovať  naozaj veľmi veľa z citrónovej vody, preto je lepšie siahnuť po potravinách s ich väčšou koncentráciou.


Voda s citrónom – predchádza prechladnutiu?

Hoci sa ukázalo, že vitamín C skracuje trvácnosť bežného nachladnutia, citrónová voda neobsahuje jeho dostatok na takýto pozitívny účinok.

 

Voda s citrónom - zabraňuje obličkovým kameňom?

Možno, hoci sú potrebné ďalšie štúdie. Pite to teda v prípade, že ste nachylný k tomuto bolestivému problému.

 

Aký je teda konečný verdikt? Ak vám voda s citrónom chutí a umožní vám to zvýšiť príjem tekutín počas dňa - výborne, pokračujte, no so zreteľom na fakt, že pravdepodobne  nespôsobuje väčšinu vecí, o ktorých hovoria súčasné populárne články.